Reklamodawcy zyskali możliwość zmierzenia emocji wywoływanych przez reklamy. Dzięki nowemu badaniu dostępnemu na polskim rynku, reklamodawcy mogą dowiedzieć się m.in. co czuje i na co dokładnie zwraca uwagę widz reklamy telewizyjnej.
Główne pomiary wykorzystane w badaniu to:
- Facetracking (mierzy emocje respondentów),
- Eyetracking (mierzy na co dokładnie w reklamie patrzą jej widzowie)
- Pomiary deklaratywne, dostarczające reklamodawcom uzupełniających informacji o odbiorze ich reklamy telewizyjnej.
Badanie pomaga reklamodawcom podejmować skuteczne decyzje biznesowe na każdym etapie testowania gotowej reklamy telewizyjnej. Zbierane dane pomagają wybrać najefektywniejszą wersję spotu zanim jeszcze dojdzie do jego emisji lub najlepsze sceny do jego skróconej wersji. Możliwe stało się nawet precyzyjne zidentyfikowanie pojedynczych elementów w reklamie odwracających uwagę od komunikatu reklamodawcy.
Badanie odbywa się cyklicznie co miesiąc (do dziś zostało przebadanych już ponad 150 reklam TV).
Jest to największe i najpełniejsze tego rodzaju badanie neuromarketingowe w Polsce. Oparte o Facetracking, Eyetracking i uzupełnione częścią deklaratywną. Dodatkowo zbierane są informacje dotyczące potencjału sprzedażowego spotu, zapamiętywalności reklamowanych marek i specjalistyczne pomiary mierzące w jakim stopniu badane spoty są atrakcyjne, wiarygodne oraz czy widzowie utożsamiają się z badaną marką.
Podczas badania respondenci nie mają świadomości jakie dane są zbierane. Dopiero po badaniu dowiadują się o rzeczywistym celu badania, dzięki czemu uzyskuje się zbliżone do naturalnego zaangażowanie w odbiór reklamy.
Dzięki opracowanej przez firmę metodologii pytanie respondentów wprost jest ograniczone do niezbędnego minimum.
Badanie przeprowadza firma Neuroidea i jak zapewnia agencja cena badania jest bardzo konkurencyjna, ponieważ ma ono dla firmy charakter rozwojowych i służy jako podstawa do tworzenia bazy porównawczej reklam, do kolejnych pomiarów.
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/badanie-emocji-w-reklamie-telewizyjnej